17 вересня у селі Нові Петрівці презентували проєкт

У селі Нові Петрівці презентували проєкт, який дасть змогу зменшити навантаження як на довкілля, так і на комунальну службу села, а ще – збільшити глибину переробки вторсировини.

Нових Петрівцях Вишгородського району вже років сім тверді побутові відходи забирають біля домогосподарств силами місцевого комунального господарства і коштом сільського бюджету. Вивозять за графіком – загалом на кожній вулиці двічі на місяць. Люди вже звикли до такого розпорядку, хоча, звичайно ж, хотілося б частіше. Та нині у жителів Нових Петрівців з’явилася можливість істотно зменшити кількість сміття – завдяки проєкту пілотному проєкту з роздільного  сортуванню сміття, який впроваджується за рахунок швейцарської компанії Nestle та французької компанії  з управління відходами Veolia.

Встановлено 50 контейнерів

Старт пілотному проєкту дали сьогодні, 17 вересня – Новопетрівська сільська рада, компанії Veolia та підписали тристоронній договір про співпрацю. У селі у межах проєкту встановлено 50 контейнерів для сортування пластику, паперу, металу та скла. Незабаром планують встановити ще два десятки.

Що це дасть селу? Насамперед, вивезення відсортованих відходів буде здійснюватися коштом партнерів. По-друге, у домогосподарствах приватного сектору накопичуватиметься менше сміття, яке очікуватиме вивезення, адже відсортовані відходи можна буде віднести у контейнери у будь-який час. По-третє, як розповів «Погляду» сільський голова Нових Петрівців Радіон Старенький, надалі можна буде говорити про зручніший графік вивезення сміття – нині у планах придбання сміттєвоза, і перспектива забирати відходи не раз на два тижні, а щотижня.І, звичайно ж, такими простими діями, як роздільне збирання сміття, вирішується й глобальне питання чистоти довкілля.

Втім, пілотний проєкт охоплює не тільки Нові Петрівці. «Про реалізацію цього проекту ми домовились ще в минулому році і стосувався він виключно тільки Нових Петрівець. Але коли було затверджено Петрівську громаду у складі сіл Нові та Старі Петрівці, то я попросив керівництво цих компаній взяти в цей проект і сусіднє село, і запропонував це  сільському голові Старих Петрівців. Тож оскільки село потрапило у проєкт, там теж було встановлено такі ж контейнери. Сподіваємось, надалі до проєкту буде долучено й села Лютіж та Гута Межигірська, які також увійдуть до Петрівської ОТГ», каже Радіон Старенький.

Сума інвестицій – 57 млн гривень

До речі, такий проєкт на Київщині реалізується не лише в Нових Петрівцях та Старих Петрівцях, а й Макарові. Це відбувається у межах старту проєкту у межах глобального зобов’язання Nestlé до 2025 рок, одне з завдань якого –  перейти на використання упаковок з матеріалів, повністю придатних до переробки або повторного використання. Компанії об’єднують зусилля та запланували інвестувати 57 млн гривень упродовж 5 років у розбудову інфраструктури у трьох зазначених населених пунктах Київщини, населення яких складає близько 28 тисяч жителів. Цьогоріч восени  компанії Nestle та Veolia запланували обладнати  інфраструктуру для збору понад 40 тонн сміття на місяць.

«Наша компанія взяла на себе зобов’язання до 2025 року перейти на упаковку з матеріалів, придатних до переробки або повторного використання. Однак для ефективного розв’язання  проблеми недостатньо лише створити інноваційне пакування,  важливо побудувати ефективну систему збору та переробки відходів на національному рівні. Україна знаходиться на ранніх етапах впровадження циркулярної економіки», підкреслив генеральний директор Nestlé в Україні та Молдові Алессандро Дзанеллі

Фахівці компанії Veolia підрахували, що завдяки встановленим 200 контейнерам можна буде збирати близько 20 тонн скла та 25 тонн інших типів відходів. Усе зібране сміття буде відправлятися на переробку та повторно використовуватися, аби зменшити генерацію відходів на території місцевих громад.

«Я захоплений нашим партнерством з компанією Nestlé в Україні та Молдові, а також підтримкою місцевих рад, де ми впроваджуємо проєкти. Мета нашого партнерства    зробити  роздільний збір відходів значним кроком на шляху до створення системи комплексного поводження з твердими побутовими відходами, з максимальним вилученням вторинної сировини. Також я сповнений надії, що цей пілотний проєкт слугуватиме яскравим прикладом для наслідування і для інших українських міст, містечок та селищ», зазначив  директор підприємств Veolia в Україні Олександр Королюк.

Потрібно переконати населення

Втім, попереду ще серйозна роз’яснювальна робота щодо необхідності роздільного збирання відходів у селах. Адже якщо молодь уже практичного готова цього, то з багатьма представниками старшого покоління ще потрібно попрацювати.

«Ми прагнемо, щоб Нові Петрівці було гарним та чистим селищем, де панує дбайливе ставлення до природи. А тому переконаний що нам усе вдасться. Маємо гуртом зробити наше село чистішим та красивішим», зауважив Радіон Старенький.

Фото ІА “Погляд”

ІА “Погляд”

 

Comments are closed.